№4
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 19.09.2020, 21:10

Екологічний вісник «Світ навколо нас»

Квітень 2014, №4

СЛАНЦЕВИЙ ГАЗ:

ДЕШЕВЕ ТЕПЛО ВЗАМІН НА ЕКОЛОГІЧНУ НЕБЕЗПЕКУ?

Цьогоріч український уряд надумав нове паливне диво. Експерти ж деяких європейських країн вважають видобуток сланцевого газу екологічним лихом і забороняють його на рівні державних мораторіїв. В той же час в Україні це називають світлим майбутнім і закликають нас радіти цій новій сторінці нашої історії. Але тут кожен повинен сам розібратись чи хоче він таке майбутнє.

Що ж ми вибираємо, дешеве тепло чи екологічну небезпеку?

Сланцевий газ – це природний газ, що залягає переважно у м’яких сланцевих породах із розгалуженою мережею тріщин. Технологічна складність видобутку такого газу дуже висока, а рентабельність відносно низька. Проте останнім часом технології видобутку просунулись вперед.

В Україні один з найбільших басейнів, де планується видобуток такого газу, так звана «Юзівська платформа» – умовна ділянка, що охоплює значну частину сходу Харківщини і півночі Донеччини. Друга ділянка – «Олеська платформа» – дебелий шмат Львівщини, переходить на територію Польщі, яка також поспішила відкрити двері газодобувачам.

Головне завдання газовидобувних компаній – «витрясти» бульбашки газу зі щільної породи на глибині кількох кілометрів. Для цього використовують технології горизонтального буріння та гідророзриву пластів — на глибину залягання порід, яка зазвичай складає від 700 до 3000 м пробурюється свердловина, що розгалужується в породі на кілька рукавів. В цю свердловину закачують розчин води, піску та хімічних сполук, які створюють великий тиск і руйнують породу. Газ вивільняється і його можна видобути.

Проте відкачати з такою ж легкістю розчин води і реактивів не вдається і, зазвичай, щонайменше половина цієї високотоксичної рідини залишається у свердловині.

Саме в цьому бачать одну з головних загроз видобутку сланцевого газу всі, хто називає його екологічним лихом. Поки свердловина дістанеться до газоносної породи, розміщеної на великій глибині, вона може перетнути не один водоносний горизонт. Жодної гарантії, що токсичний розчин не потрапить у ґрунтові води немає. А це значитиме, що ґрунтові води на всю площу кожного забрудненого водоносного горизонту стануть токсичними і вже ніколи не зможуть бути використаними в побуті.

Раніше вважалось, що саме артезіанська вода, видобута з великої глибини, є найчистішою і придатною для пиття, проте тепер вона може стати смертельною небезпекою.

Противники цього методу вважають, що видобуток сланцевого газу може викликати землетруси.

Як би там не було, але видобуток в промислових масштабах для України – досить далека перспектива і виникає багато запитань.

Які хімічні речовини будуть застосовуватися у цьому процесі? Які існують гарантії, що вони не забруднюватимуть сільськогосподарські землі та не шкодитимуть здоров’ю українських громадян? Які об’єми води забиратимуться з річок та підземних джерел води? Що робитимуть міжнародні компанії з відпрацьованими забрудненими водами? Якщо відпрацьовані води будуть повторно закачуватися під землю, чи спричинить це землетруси, як це було у Великобританії та Сполучених Штатах? Наскільки сильним буде негативний вплив на якість повітря летких органічних сполук та інших забруднювачів повітря?

На ці та інші запитання представники міжнародних кампаній не готові відповісти.

 

КАВА В ДОПОМОГУ СВІТОВІЙ ЕКОЛОГІЇ

В наш час полиці магазинів рясніють безліччю різних сортів кави. На кожного любителя знайдеться свій ароматний напій. Але кава може бути і «зеленою». Адже цей продукт здатний допомогти нам зробити свій внесок в охорону навколишнього середовища і світу, в якому ми живемо.

В епоху, коли людство набагато краще обізнане про екологічні помилки, викликані безвідповідальним використанням сировини та відходів, люди, виправляючи минуле, намагаються мінімізувати помилки майбутнього. І дуже приємно розповісти про прості речі, які, здавалося б, служать нам тільки для задоволення наших смакових пристрастей, але можуть послужити іншу службу – допомогти довкіллю. Іншими словами – ви любите каву? Так спробуйте використовувати її, щоб зробити наш світ кращим і зеленішим.

На радість рослинам

Дослідження показали, що залишки кави, тобто кавова гуща, може служити не тільки для ворожіння, але й бути використана як екологічно чисте добриво. Багато рослин, такі як вічнозелені кущі, лілії, азалії, рододендрони і багато інших, добре ростуть в так званих кислих ґрунтах. Ось тут кавова гуща незамінна. Залишки кави використовують для приготування органічного добрива, відомого як «компост». Для цього беруть сміттєвий бак або контейнер з кришкою, наповнюють органічними відходами, додають кавову гущу і закривають. Через чотири місяці органічне добриво готове. Якщо ж у вас не вистачає терпіння чекати чотири місяці, то просто розподіляйте кавову гущу у вашому саду і на грядках, на що рослини вам скажуть «дякую», а ви тим самим зменшите кількість сміття в будинку.

Побутовий дезодорант

Якщо положити невелику кількість кофейної гущі до шафи, холодильника морозильної камери то це попередить утворенню запахів.

На біду комахам

Виявляється, що деякі летючі комахи та мурашки не виносять запах кави, він їх просто відлякує. Ось тут можна застосувати стратегію, яка двічі захищає навколишнє середовище: посипати висушеною кавовою гущею перед вхідними дверима, де помічено скупчення мурашок, або посипати доріжку в будинку. Це відвадить комах і позбавить необхідності застосовувати хімічні препарати, які сильно отруюють повітря і забруднюють атмосферу.

Кава і косметика

В результаті досліджень з'ясувалось, що залишки кави запобігають лущенню шкіри і випаданню волосся, крім того, кава допомагає при затягуванні тріщин і оновленні клітин шкіри. Є припущення, що кофеїн у зернах кави може зменшити ймовірність виникнення раку шкіри. Із залишків кави в домашніх умовах можна приготувати антицелюлітний скраб, змішавши чверть чашки теплої кавової гущі зі столовою ложкою оливкової олії. Кава входить до складу багатьох косметичних препаратів.

Кава і оселя

У господарок, які віддають перевагу не хімічним препаратам, а натуральним засобам, завжди повинна бути напоготові висушена кавова гуща, яка є абразивною речовиною, і тому чудово справляється з жировими плямами на плиті. А якщо ви хочете отримати нешкідливу фарбу для тканини, паперу або великодніх яєць на свято, можна так само використовувати кавову гущу, замочивши її в гарячій воді.

Пийте каву зі своєї чашки!

І жартома і всерйоз, найбільший внесок у поліпшення стану навколишнього середовища ви можете зробити використовуючи свої улюблені скляні, порцелянові, керамічні і навіть металеві чашки для пиття кави. Таким чином ви скоротите кількість відходів у вигляді одноразових стаканчиків.

Люди п’ють каву по всьому світу. І якщо кожен любитель кави буде розсудливо її використовувати, то в сумі вийде непогана допомога світовій екології.

Але це не привід зловживати цим напоєм – кава у великих дозах вже не принесе радість...

Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz