№6
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 19.09.2020, 21:09

Як зупинити дитячу агресію

Останнім часом у батьків і педагогів з'явилося багато приводів говорити про небезпеку дитячої жорстокості. Підлітку важко боротися за авторитет, використовуючи тільки силу характеру і заслуги у дорослих. Зовсім недавно обговорювати можна було тільки бійки в шкільних коридорах, а зараз мова йде вже про те, що діти беруться за справжню зброю. З його допомогою легко з'ясовувати відносини не тільки у своїй компанії, але і з учителями. Часом справа доходить до трагедій. Як розпізнати дитячу агресію ще до того, як вона принесе свої гіркі плоди?
          Багато батьків неодноразово стикаються з проблемою агресивності у власної дитини. Злість і гнів по відношенню до оточуючих можуть проявлятися як у ранньому  віці, так і в старшому. Якщо у підлітка є схильність до жорстоких вчинків і грубих слів, з ситуацією необхідно розібратися. 
          На літніх канікулах багато дітей вперше стикаються з самостійністю. У дитячих таборах чи мовних школах їм належить налагоджувати комунікацію з такими ж дівчатами і хлопцями. Що ж можна зробити, щоб поїздка і для дитини, і для оточення пройшла благополучно.

Причини дитячої жорстокості

          У першу чергу агресія – це вираз емоцій. Це можуть бути гнів, страх, бажання привернути увагу, захиститися або самоствердитися. Важливо відразу розуміти це саме так, а не як проблему, з якою необхідно впоратися. Проблема криється глибше.

Причинами для агресивної поведінки дитини є моральні складності, подолати які дитина не готова. Наприклад, їй складно адекватно оцінювати реальність і спілкуватися, вона відрізняється від інших або її дражнять однолітки. Все це є приводом для того, щоб "включити їжака" і використовувати злобу в якості самозахисту. Найбільш небезпечні такі сплески в місцях, де дитина знаходиться одна, без батьків і сім'ї.
         На дитячу агресію впливає і сімейна ситуація. Якщо батьки скандалять одне з одним в присутності дитини або з'ясовують стосунки рукоприкладством, не дивно, що дитина вибирає той же шлях. Такий образ поведінки стає нормою, дитина копіює модель сім'ї, принижуючи кривдників або проявляючи грубість по відношенню до інших людей.

         Сильний вплив на розвиток дитячої ворожості надають два протилежних явища – гіперопіка і, навпаки, байдужість. Жодна з цих крайнощів не сприяє спокійному моральному стану дитини. Їй доводиться відбиватися від надмірної турботи або, навпаки, привертати до себе увагу поганими вчинками.

          Таким же чином агресію можуть розвивати вседозволеність і нагромадження різних заборон. Коли можна все, людина не потребує прийняття рішень, не проводить аналіз перед здійсненням вчинку, а просто робить, що хоче. Тиранія не дає самостійно приймати

рішення, а значить, вчить самовиражатися іншими способами.
          Найчастіше агресивна дитина – це незадоволена собою і своїм життям маленька людина, яка відчуває страх і дискомфорт під час спілкування з іншими хлопцями, недоотримає щирої батьківської любові та підтримки і не впевнена у собі.

 

Як боротися з дитячою агресією

1. Головне правило для досягнення будь-якого результату відносно дитини - безумовна любов! Важливо показувати синові або дочці, що це не залежить від життєвої ситуації і його вчинків. Необхідно обумовлювати те, що сталося, і робити зауваження, але ні в якому разі не можна шантажувати дитину любов’ю.. Висловлюючи  свої почуття, роз'яснюйте лише ситуацію, не переходьте на особистості, не ображайте і не принижуйте дитини.

2. Знайдіть спосіб, який допоможе йому виплеснути пристрасті. У кімнату хлопчика можна повісити боксерську грушу, у разі крайнього невдоволення  дозвольте дитині вдосталь покричати. Ні в якому разі не намагайтеся «заглушити» його емоції,  важливо саме перенаправити енергію  в мирне русло.

3. Не сваріться при дитині. Якщо ви розумієте, що з будь-ким з домашніх у вас починають кипіти пристрасті, проведіть бесіду за закритими дверима. Шукайте способи, щоб сімейні конфлікти не відбивалися на дітях.

4. Діліться досвідом. Розповідайте, як ви справляєтеся зі схожими ситуаціями зараз і як робили це в його віці. Але не знецінюйте його проблеми, не називайте їх "дурними". Це може ще сильніше озлобити.

5. Обіймайтеся. Це ефективний спосіб зняти спалахи агресії. Через деякий час це дасть відчуття безпеки.

6. Розмовляйте. Не намагайтеся вибудовувати діалог у момент виплеску.  Дайте йому охолонути і тільки потім обговоріть ситуацію, проговорите причини та наслідки, поясніть, як боротися з емоціями в такі моменти.

7. Хваліть дитину. Коли вона отримує позитивні відгуки про себе і свою поведінку, вона прагне до гарних вчинків. Їй необхідно розуміти, що добре, а що погано.

8.  Встановіть чіткі межі дозволеного. Якщо один раз ви дитину покарали за погану поведінку, а в іншій раз спустили подібну ситуацію на гальмах – це неправильно.

9. Будьте спокійні. Не впадайте у стан злоби разом із малюком. Вам важливо показати свою присутність і участь, а не застосувати силу і фізичні покарання.

10. Дайте дитині свободу. Кожній людині необхідно мати особистий простір, обов'язки, правила і можливості вирішувати завдання самостійно. Радьте, обговорюйте, діліться, але не намагайтеся"спростити життя" дитині, зваливши на себе всю відповідальність за її рішення.

          Якщо ви зможете встановити з дитиною довірливі відносини і переконаєте його у своїй безумовної любові, вам не доведеться боятися ні за його безпеку, ні за стан оточуючих його людей.

 

За матеріалами інтернет-ресурсів

Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz