№6
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 19.09.2020, 20:51

Очистимо Україну від уживаних батарейок!

Інколи здається, що призначення людини

полягає в тому, щоб знищити свій рід,

попередньо зробивши земну кулю

не придатною для життя

Жан Батіст Ламарк    

Сьогодні ми не уявляємо наше життя без використання елементів живлення (пальчикових батарейок та акумуляторів). У побуті їх можна зустріти всюди: у дитячих іграшках, годинниках, пультах телевізорів, різних фотопристроях тощо.  За даними Держмитслужби України на територію України у 2010 році було імпортовано 10 млн. мобільних телефонів, 300 тисяч портативних комп’ютерів, 277 млн. елементів живлення (батарейок) – це понад 4,5 тисячі тонн батарейок і акумуляторів.

Використані елементи живлення містять ртуть, кадмій, свинець, олово, нікель,  цинк, магній та інші хімічні елементи і сполуки.  На сміттєзвалищах під впливом атмосферних чинників елементи живлення швидко руйнуються, речовини, що є в їх складі, випаровуються і вимиваються, тим самим забруднюють навколишнє середовище.

Як зазначають екологи, тільки одна викинута батарейка може вбити два дерева, забруднити 20 кв.м ґрунту і 400 л води. Для промисловості відпрацьовані батарейки – це сировина з високим рівнем концентрації цінних елементів – кольорових металів та мінералів. Тому, доцільніше налагодити переробку батарейок, ніж просто викидати їх на сміттєзвалища.

Кожного дня в Україні на смітники потрапляє понад 12 тонн відпрацьованих батарейок! За оціночними даними частка небезпечних відходів з відпрацьованих малих елементів живлення в складі твердих побутових відходів становить понад 50% усіх токсичних речовин. При цьому малі елементи живлення у вазі становлять менше 0,25% твердих побутових відходів. Таким чином у масштабах України до атмосфери та ґрунтових вод за рік потрапляє понад 40 кг ртуті, 160 кг кадмію, 260 тонн марганцевих сполук, 250 тонн натрієвих хлоридів і також інші хімічні сполуки, які в агресивному і хімічно-насиченому середовищі, яким є полігони твердих побутових відходів (далі ТПВ), можуть вступати в різноманітні неконтрольовані реакції з не прогнозованим викидом небезпечних активних хімічних сполук. Токсичні метали викликають ураження живих організмів, погіршують репродуктивні функції та викликають генетичні зміни і ракові захворювання.

Закон України «Про відходи» прямо не називає побутові елементи живлення небезпечними відходами. Слід зазначити, що відпрацьовані побутові хімічні елементи живлення (батарейки), які належним чином зібрані й зберігаються, не є відходами за визначенням. При цьому слід враховувати, що при неналежному поводженні з батарейками (потраплянням їх до побутового сміття, ґрунт чи воду) ці предмети вжитку становлять значну загрозу для довкілля і людини. Проте питання збирання і утилізації побутових батарейок і акумуляторів в Україні до сьогодні не має комплексного практичного розв’язування. Основними суб’єктами ринку побутових батарейок і акумуляторів є: споживачі – фізичні особи; постачальники (імпортери); роздрібні торговці.

Після завершення циклу використання батарейки у зв’язку зі значним вмістом у них цінних матеріалів можна розглядати як промислову сировину.

В Україні створено технології, які дозволяють безпечно утилізувати більшість груп відпрацьованих батарейок на існуючому обладнанні. За окремими групами матеріалу дослідження продовжуються. Процес первинної переробки зібраних відпрацьованих батарейок включає сортування та розподіл за групами відповідно до технологічності. Розподілені групи складуються для безпечного зберігання. В подальшому за групами відбувається глибока переробка, яка включає демонтаж частин елементів живлення і розділення матеріалів: металів, вуглецю, соляних, лужних та інших наповнювачів. Усі отримані матеріали є ресурсом, який в подальшому використовується у промисловості: металургії, виробництві добрив, фарб, припоїв та інше.

Первинна переробка зібраного матеріалу відбувається на підприємстві «Аргентум» (м. Львов). Окремі групи підлягають глибокій переробці, інші складуванню. Утилізація наявного в Україні обсягу відпрацьованих батарейок може забезпечити роботою цілий ряд підприємств металургійної, хімічної, приладобудівної галузей, науково-дослідні інститути без необхідності створювати нові виробничі потужності.

Асоціація «ГалАвто» та інші сторони, що зацікавлені у вирішенні проблеми відпрацьованих батарейок, у даний час працюють над розгортанням мережі збирання та відповідного інформування споживачів і учасників ринку. На сьогодні батарейки приймаються підприємством «Аргентум» на нульових умовах (жодна із сторін при передачі-прийнятті матеріалу не здійснює оплати). 

Якщо вам не байдужа доля нашого довкілля і ви хочете приєднатись до очищення планети від відпрацьованих батарейок і акумуляторів, приєднуйтесь до Всеукраїнської екологічної ініціативи «Очисти Україну – утилізуй батарейки». Зробити це просто: знайдіть найближчий пункт прийому батарейок у вашому регіоні, організуйте збір та відправте небезпечні відходи на утилізацію.                            

За матеріалами журналу

«Надзвичайна ситуація», 2013
Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz