№6
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 19.09.2020, 21:36

Екологічний вісник «Світ навколо нас»

Червень 2013, №6

 

Погода і здоров'я

Літо в повному розпалі. Хоча радує воно нас теплою, сонячною погодою, якої нам так не вистачає взимку, але все частіше ми зіштовхуємося з періодами жари або з різкими коливаннями температур. Люди, які проживають в умовах помірного клімату реагують на жару гірше і важче, ніж ті хто проживає в теплих та жарких регіонах. Велика кількість будинків оснащена кондиціонерами, але більшість людей живе без них.

Як перенести періоди жаркої погоди з найменшою шкодою для здоров'я і найбільшим комфортом для тіла?

В першу чергу жара небезпечна перегріванням, коли може виникнути тепловий або сонячний удар. Частіше за все перегріваються діти і люди похилого віку, тому що їх температурний обмін тіла має деякі похибки  в порівнянні з обміном здорової дорослої людини.

Запам'ятаємо деякі правила виживання в жарі.

Правило №1

Старайтеся знаходитись як можна менше під відкритим сонячним промінням, а також в приміщеннях, де всередині відсутній регулярний швидкий обмін повітря і температура вище температури довкілля ззовні.

Правило №2

Підтримуйте гарну циркуляцію повітря, там де ви проводите свій час в жару. Можна користуватися фенами, і вентиляторами, які прикріплюють на стелі (нерідко люстри продаються з вентиляторами) або на стіні. Старайтеся тримати внутрішні двері відчиненими, щоб повітря могло циркулювати з однієї кімнати в іншу, використовуйте гардини і жалюзі на вікнах. Пам'ятайте, що холодне повітря важче, тому на нижніх поверхах завжди прохолодніше.

Правило №3

Вилучіть з використання додаткові джерела нагрівання. Це електричні лампочки, побутова техніка – комп'ютер, телевізор, електроплити, праски тощо. Старайтеся використовувати їх з обмеженням, тільки при необхідності.

Правило №4

Зволожуйте повітря. Надмірно низька вологість призводить до сухості шкіри, поганому теплообміну тіла, погіршенню дихання.

Правило №5


Рекомендується носити легкий, вільний одяг, бажано в світлих тонах. Голова повинна бути покрита косинкою, панамкою, капелюхом, краще з великими широкими полями. На відкритому повітрі старайтеся бути в тіні. Уникайте у використанні синтетичний одяг, а також тугу білизну. Бережіть шкіру обличчя від сонячних опіків і завжди носіть сонцезахисні окуляри.

Правило №6

Підтримуйте водно-сольовий баланс на стабільному рівні. В жару послаблюється діурез, але підвищується потовиділення. Так працює механізм самозахисту, тому дуже важливо  утримувати шкіру в чистоті. Старайтеся приймати душ, як можна частіше. Достатньо сполоснути своє тіло прохолодною водою без миючих засобів. Часте використання мила може призвести до пошкодження шкіри.

Скільки випивати води?

Відчуття спраги – це найкращий індикатор того, потрібна людині рідина чи ні. Навіть в жару необхідно приймати стільки рідини, скільки цього потребує організм. В напоях віддавайте перевагу воді, менше вживайте цукру та солі. Обмежте фізичні навантаження на організм
.

Правило №7

Віддайте перевагу овочам, фруктам, краще в сирому вигляді. Обмежте у вживанні борошняні і кондитерські вироби, копченості, м'ясні страви, смажену і печену їжу. Старайтеся приймати їжу в холодному вигляді, невеликими порціями, але частіше.

Правило №8

Не приймайте алкогольні напої та продукти, які містять кофеїн, а також ті препарати, які підсилюють діурез і характеризуються зневоднюючими властивостями.

Правило №9

Навчіться розпізнавати ознаки теплового удару та зневоднення: загальна слабкість, головний біль, головокружіння, слабкість, апатія, втрата апетиту, нудота, блювота, безсоння, важкість у виконанні фізичних вправ, можлива втрата свідомості.

Піклуйтеся про себе і близьких, бережіть своє  здоровя!

 

Обережно! Пожежа в лісі

Для літа пожежі в екосистемах – це масштабна загроза. Останні роки спека утримується, починаючи з травня і до середини жовтня. Спекотна погода при цьому супроводжується відсутністю опадів. На додачу нерідко буває дуже вітряно. Це підвищує ймовірність виникнення пожеж і швидкого розповсюдження полум'я.

Що саме люди повинні знати, щоб не допустити пожеж в екосистемах?

Перша за все, загроза влітку – це недбала поведінка людей на природі. Ніхто не проти, що після  робочого тижня необхідний відпочинок, дітей хочеться вивезти на природу, дати їм можливість побавитись та оздоровитися.

Але треба зважати, що коли утримується сорокаградусна спека – ліси починають горіти від найменшої іскри. У зв'язку з цим, у найбільш небезпечні періоди вводяться тимчасові обмеження на відвідування лісів. Також вводяться штрафи за розпалювання багаття в лісі. До цього треба ставитися з розумінням.

Громадяни прекрасно бачать і знають, що дуже часто туристи навіть не намагаються загасити багаття після себе. Вони заливають водою вогнище, так би мовити, задля годиться. Маємо картину, що зовні полум'я зникло, але всередині дуже сильний жар і, щойно люди від'їдуть з місця відпочинку, багаття розгорається на повну силу знову. Були випадки, коли від спеки розгоралися місця, де раніше тривалий час уже не було вогню, варто лише докинути туди сухого гілля. Викинуте скло може спрацювати як лінза і спровокувати займання. Не кажучи вже про недопалки та сірники, дитячі ігри з вогнем. Підстилка в лісі, особливо хвоя, займається блискавично.

Окремий подив викликають дорослі люди, які запускають у полях, у містах, просто посеред міста небесні ліхтарики. Це ж відкритий вогонь, який летить у непрогнозованому напрямку на житлові приміщення, у ліс.

«У лісі загаси багаття!», – ця фраза повинна проникнути у свідомість громадян. Кожен мусить розуміти, що пожежа – це в першу чергу не екологічна проблема, не проблема витрачених на гасіння коштів і навіть не те, що вогнеборці ризикують власним життям, щоб ліквідувати наслідки чиєїсь недбалості. Це загроза самим відпочивальникам, їхнім дітям, тим, хто випадково може опинитися в епіцентрі подій. Це мусить бути на рівні інстинкту самозбереження – у спеку не можна розпалювати багаття.

 

Видалимо поліетилен із побуту – збережемо клімат

В сучасному світі виготовляється і використовується велика кількість одноразових товарів, які після декількох днів використання перетворюються на сміття. Для виготовлення таких товарів витрачаються природні ресурси, енергія, а після використання стає сміттям і забруднює навколишнє середовище.

Одним з таких товарів являється пластикові пакети. Вони не піддаються процесам біологічного розпаду. Час розкладу пластикового пакету за різними розрахунками може тривати до 1000 років.

На виготовлення пластикових пакетів витрачається до 4% від добутої в світі нафти, а середнє життя одного пакета складає 15 хвилин.

Перед нами постала досить велика проблема, що закупаючи продукти, ми звичною справою складаємо їх в пакет і навіть не замислюємося, що ця пластикова тара через декілька днів стане сміття.

За даними Комітету ООН по охороні природи:

  • щорічно пластикові відходи стають причиною смерті 1 мільйона птахів, 100 тисяч морських риб (вони проковтують їх, як їжу, і гинуть);
  • при спалюванні пластикові пакети виділяють шкідливі речовини, небезпечні для природи і здоров'я людини, в тому числі і діоксин, який сприяє виникненню раку;
  • людина використовує по декілька пакетів за тиждень, в рік – до 500, це складає до 1% всього виробленого людиною сміття;
  • майже кожен шматочок виготовленого в будь-який період пластику ще до цих пір існує.

Пакети стають частиною Великого тихоокеанського сміттєвої плями — водяного виру антропогенного сміття в північній частині Тихого океану, де сконцентровані щільні поклади пластику та інших відходів.

Пластикові пакети забивають стічні труби, потрапляють в громадські водні шляхи, річки, океани, що призводить до повені різного ступеню, починаючи від непрохідної калюжі в Вашому дворі і закінчуючи підтопленням міста. Це далеко не всі мінуси пластикових пакетів. Але і вони заставляють задуматися. Безумовно, що необхідно прийняти нове і сучасне законодавство в цій сфері, але одними, навіть найкращими законами це питання не вирішати. Ми, люди, повинні задуматись над цим і зробити певні висновки.

Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz