Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 20.11.2019, 12:28

Головна» Чорнобиль і суспільство » Джерела іонізуючого випромінювання в житті людини

Джерела іонізуючого випромінювання в житті людини

Які джерела радіації існують у житті людини?

Джерела іонізуючих випромінювань (ДІВ) поділяються на природні та штучні (створені людиною, техногенні).

До природних ДІВ належать різні види космічного випромінювання і природні радіонукліди, що утримуються у земній корі, у навколишньому середовищі, у рослинах і тваринах, у тому числі й в організмі людини.

Природне опромінення складається з земного і космічного. На частину земного припадає приблизно 69% (у тому числі на частину внутрішнього опромінення – 55%, на частину зовнішнього – 14%).

Техногенне опромінення складається з опромінення під час медичних обстежень лікування – 16%, опромінення від радіоактивних опадів – 0,8%, атомної енергетики – 0,04%. Залишок (16%) іде на опромінення під час польотів на літаках, при використанні фосфатних добрив, діяльності вугільних електростанцій, опромінення від споживчих товарів (годинники з люмінесцентним циферблатом, кольорові телевізори і т.п.).

Що таке внутрішнє опромінення?

Внутрішнє опромінення – це процес, при якому джерела випромінювання знаходяться усередині людського організму. Внутрішнє опромінення людини більше зовнішнього й у середньому складає 2/3 від ефективної дози, яку людина отримує від природних джерел радіації. Його створюють радіонукліди, що потрапляють до організму з їжею, водою, повітрям. До них належать радіоізотоп калій-40 і нукліди радіоактивних рядів розпаду урану-238 і торію-232. Це, у першу чергу, свинець-210, полоній-210 і, головне, радон-222 і 220.

Свинець і полоній концентруються у рибі і молюсках, а також у м’ясі північних оленів, які одержують їх, харчуючись лишайником. Але основний внесок до внутрішнього опромінення людини вносить радон.

Радонове опромінення

Радон належить до природних ДІВ. Джерелами радону служать фундаменти будинків, будівельні матеріали, а також вода, природний газ, ґрунт. Як інертний газ він легко проникає у будинок через усі щілини, пори з ґрунту, підвалів (особливо взимку), стін, а також з пилом, сажею, золою вугільних ТЕЦ і т.д.

Основну частину радонової дози опромінення людина отримує у закритих, не провітрюваних приміщеннях. У зонах з помірним кліматом концентрація радону в таких приміщеннях у середньому в 8 разів вища, ніж у зовнішньому повітрі. Якщо приміщення дуже загерметизовано (наприклад, з метою утеплення) і рідко провітрюється, то концентрація радону може бути в десятки і сотні разів вищою, що спостерігається в деяких північних країнах.

Необхідно пам’ятати, що концентрація радону в приміщенні знижується простим провітрюванням.

Категорія: - | Додав: spcenter (27.06.2012)
Переглядів: 1280 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz