Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 20.11.2019, 12:37

Головна» Чорнобиль і суспільство » Міжнародні проекти на майданчику Чорнобильської АЕС

Міжнародні проекти на майданчику Чорнобильської АЕС

Для забезпечення робіт щодо зняття з експлуатації енергоблоків ЧАЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, на майданчику ЧАЕС реалізується ряд міжнародних проектів.

На сьогодні головна увага зосереджена на будівництві нового безпечного конфайнменту (НБК), що має бути захисною оболонкою над об’єктом «Укриття». Нова споруда повинна, окрім захисту оточуючого середовища від розповсюдження радіоактивних речовин, забезпечити можливість проведення часткового демонтажу аварійних і ненадійних конструкцій об’єкту «Укриття». Вона має бути у формі арки заввишки 105 метрів, завдовжки 150 метрів та завширшки 260 метрів, проектний строк експлуатації 100 років. Проект фінансується з Чорнобильського фонду «Укриття». Підрядником є французький консорціум NOVARKA.

Виходячи з обсягу робіт за контрактом підрядчик запропонував розділити їх на шість ліцензійних проектів (ЛП). Роботи за двома з них, а саме: очищення майданчиків будівництва та роботи із влаштування траншей, котлованів, фундаментів підйомних веж, робочої платформи для монтажу арки, завершені. Проект фундаментів арки в зоні монтажу та її насування над нині існуючим саркофагом також перебуває на кінцевій стадії. У грудні 2011 року був затверджений ліцензійний пакет основної споруди нового «Укриття» (ЛП-5), що включає фундаменти, металоконструкції, обшивку та технологічну споруду. Роботи із монтажу конструкції арки розпочато 26 квітня 2012 року. Зараз тривають роботи над ліцензійним пакетом ЛП-6, який передбачає інтеграцію всього проекту нового безпечного конфайнменту. Завершення будівництва НБК заплановане на 2015 рік. Після цього розпочнеться не менш важливий етап, під час якого буде здійснено демонтаж старого «Укриття» та вилучення і захоронення паливовмістних матеріалів. Проект також розрахований на довгий період часу і вимагатиме значних фінансових витрат.

Міжнародні проекти, що нині реалізуються на ЧАЕС:

Сховище відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-2)

СВЯП – спеціальний бетонний майданчик зберігання, на якому розміщені контейнери з використаним ядерним паливом. Кожен контейнер складається з двох компонентів: внутрішнього (багатомісна ємність зберігання) та зовнішнього (бетонний контейнер, що вентилюється). Контейнери забезпечують  сухе, герметичне та безпечне зберігання паливних збірок.

Передбачається, що сховище буде частиною єдиного комплексу щодо поводження з відпрацьованим ядерним паливом ЧАЕС та інших українських АЕС. Його місце знаходження – майданчик між селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка та Стечанка Київської області в зоні відчуження території, що піддалася радіоактивному забрудненню внаслідок Чорнобильської катастрофи. Проект фінансується з Рахунку ядерної безпеки та реалізується американською компанією «Holtec International». Відповідно до умов контракту, проект реалізується у два етапи – проектування та будівництво. Перший етап завершено у червні 2010 року. З лютого 2011 року реалізується другий етап робіт, що включає постачання матеріалів і обладнання, будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи, супровід отримання дозволу на введення в експлуатацію СВЯП-2. Завершення активної фази робіт за контрактом планується в 2015 році.

Промисловий комплекс із поводження з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ)

Проектування та будівництво ПКПТРВ фінансуються Комісією Європейської співдружності з питань виконання програм технічної допомоги у сфері ядерної безпеки (Європейська комісія) та Україною. Підрядником є німецька компанія «Nukem Technologies GmbH». ПКПТРВ призначений для приймання, переробки і захоронення твердих радіоактивних відходів, накопичених під час експлуатації ЧАЕС і тих, що утворились у процесі зняття її з експлуатації, а також експлуатаційних радіоактивних відходів об’єкту «Укриття».

У виробничу структуру ПКПТРВ об’єднано чотири об’єкти, які замкнуті в єдиний технологічний цикл:

ЛОТ 0: тимчасове сховище низько- та середньоактивних довгоіснуючих відходів (НСА-ДСО) та високоактивних відходів (ВАО), що розташоване у будівлі сховища рідких і твердих відходів.

ЛОТ 1: установка з вилучення твердих радіоактивних відходів усіх категорій із існуючого сховища твердих відходів. Термін експлуатації – 30 років.

ЛОТ 2: завод із сортування твердих радіоактивних відходів усіх категорій та переробки низько- і середньоактивних твердих відходів. Термін експлуатації – 30 років.

ЛОТ 3: спеціально обладнане приповерхневе сховище низькосередньоактивних короткоживучих твердих відходів. Термін експлуатації обладнання на етапі заповнення – 30 років, період державного контролю законсервованого сховища – 300 років.

Будівництво комплексу завершено та прийняте державною приймальною комісією у квітні 2009 року, але не експлуатується. Зараз на об’єкті триває робота із «гарячих» випробувань та із усунення підрядником зауважень, що перешкоджають його експлуатації.

Завод з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ)

ЗПРРВ призначений для переробки рідких радіоактивних відходів (РРВ), що накопичені за час експлуатації ЧАЕС і тих, які утворилися у процесі зняття її з експлуатації, а також експлуатаційних РРВ об’єкту «Укриття». Реалізацію проекту розпочато у 2001 році, фінансування здійснюється з Рахунку ядерної безпеки Асамблеї країн донорів, розпорядником коштів якої є Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Відповідно до проекту будівництво заводу розпочали на майданчику в межах периметру ЧАЕС та поблизу сховища рідких відходів, з яким він сполучений системою технологічних трубопроводів, прокладених у закритій естакаді. 

У склад ЗПЖРО входять:

1. Установка з вилучення РРВ з існуючих сховищ.

2. Установка з транспортування – для транспортування РРВ на установку з переробки.

3. Установка з переробки – цементування РРВ з метою герметизації та іммобілізації.

Процес переробки передбачає випарювання радіоактивних відходів з подальшою цементацією та поміщенням їх до 200 літрових бочок. Бочки розміщаються у залізобетонні контейнери по 4 штуки для подальшого транспортування та довгострокового зберігання.

Нині роботи із спорудження ЗПРРВ наближаються до завершення. Станом на кінець І кварталу 2012 року виконано усі тендерні процедури за пакетами та укладено необхідні для завершення проекту ЗПРРВ контракти. Ведення в експлуатацію об’єкта заплановано на нинішній рік.

Комплекс виробництва металевих бочок та залізобетонних контейнерів для зберігання радіоактивних відходів (КВМБЗК)

Проектування і будівництво цього комплексу фінансувалось Європейською комісією у рамках «Програми TACIS із забезпечення ядерної безпеки: сприяння Україні в поводженні з радіоактивними відходами і відпрацьованим ядерним паливом». На сьогодні всі роботи з його зведення завершено. Нині триває період гарантійної експлуатації.

Комплекс відноситься до інфраструктури, що є необхідною для знаття ЧАЕС з експлуатації. Його необхідність обумовлена будівництвом і введенням в експлуатацію на ЧАЕС промислового комплексу з поводженням з твердими радіоактивними відходами (ПКПТРВ) та заводу з переробки рідких радіоактивних відходів (ЗПРРВ).

КВМБЗК, як складова частина програми по забезпеченню ядерної безпеки при поводженні з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом, забезпечує збір, транспортно-навантажувальні операції, зберігання, переробку, транспортування та захоронення радіоактивних відходів.

Система інформаційної підтримки зняття з експлуатації для ЧАЕС

Даний проект практично реалізовано і зараз розпочався етап його гарантійної експлуатації. Впровадження проекту викликане необхідністю збереження та актуалізації інформації, яка отримується протягом реалізації етапів припинення і зняття з експлуатації блоків ЧАЕС. Метою проекту є постачання обладнання та програмного забезпечення, необхідного для функціонування даної системи.

Профінансований він Європейською комісією в рамках «Програми TACIS», підрядчиком є німецька компанія «Energiewerke Nord GmbH».

Модернізація виробничих потужностей для подрібнення довгомірних відходів ЧАЕС

Реалізація даного проекту передбачає створення установки для переробки високоактивних матеріалів, що знаходяться в центральних залах блоків №1, 2, 3. Установа буде здійснювати операції з подрібнення, сортування та розміщення фрагментів у первинну упаковку.

Фінансування робіт здійснюється за рахунок Європейської комісії в рамках програми TACIS. Підрядник – англійська компанія «AMEC Nuclear International Ltd». Роботи перебувають на стадії завершення проектування. Повністю цей проект заплановано реалізувати у 2014 році.

За матеріалами видання

«Надзвичайна ситуація»

Категорія: - | Додав: spcenter (25.07.2012)
Переглядів: 1096 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz