Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 20.11.2019, 12:37

Головна» Чорнобиль і суспільство » Радіація – що це таке?

Радіація – що це таке?

Слово «радіація» у перекладі з латинської означає «випромінювання», і хоча існує безліч видів випромінювання – до них належать і видиме світло, і ультрафіолетове випромінювання, і інфрачервоні (теплові) промені, і радіохвилі – найчастіше це слово використовується для позначення «іонізуючого» випромінювання. «Іонізуюче» випромінювання змінює атоми речовини, на яку воно впливає, перетворюючи їх на електрично заряджені частинки. До іонізуючого випромінювання належать рентгенівське і гамма-випромінювання, а також випромінювання різних часток (альфа-, бета-часток).

Радіоактивність – це здатність ядер атомів різних хімічних елементів руйнуватися, видозмінюватися з випущенням атомних і субатомних частинок високих енергій.

Радіоактивний розпад – це процес, при якому, у переважній більшості випадків, ядра атомів (а значить, і самі атоми) одних хімічних елементів перетворюються на ядра атомів (на атоми) інших хімічних елементів.

Радіоактивними є атоми (ізотопи, елементи), ядра яких схильні до радіоактивного розпаду або до інших радіоактивних перетворень. Також їх називають радіонуклідами та радіоізотопами.

Радіоактивні частинки – це елементарні частинки, що «випускаються», «викидаються» з величезними швидкостями з ядер атомів радіоактивних елементів під час радіоактивного розпаду.

Радіонукліди отримують із трьох джерел.

Перше джерело – це природа. Це природні радіонукліди, що збереглися, дожили до нашого часу з моменту їх утворення (можливо, з часу утворення сонячної системи або Всесвіту), тому що вони мають великі періоди напіврозпаду, а, отже, – і великій термін життя. Загальна кількість природних радіонуклідів сягає 300. Але кількість тих, що мають практичне значення і відіграють помітну роль у природі, серед них невелика – не більше десяти.

Друге і третє джерела – штучні, які утворюються двома способами:

1. Радіонукліди осколкового походження, що утворюються у результаті розподілу ядер атомів. Основна їх маса утворюється в ядерних реакторах різного призначення, де відбувається керована ланцюгова реакція, а також – при випробуваннях ядерної зброї (некерована ланцюгова реакція). Вони знаходяться в опроміненому урані, що вилучається з реакторів військового призначення, і у величезних кількостях – у відпрацьованому ядерному палеві (ВЯП), що вилучається з енергетичних реакторів АЕС. Зараз такі радіонукліди потрапляють у природне середовище під час переробки ВЯП та при аваріях на АЕС, на реакторах.

2. Радіонукліди активаційного походження. Вони утворюються зі звичайних стабільних ізотопів у результаті активації, тобто при влученні в ядро стабільного атома будь-якої субатомної частинки, у результаті чого стабільний атом стає радіоактивним.

Існує три основних види випромінювань:

1. Альфа-випромінювання – це викид з ядра атома альфа-частинки. Воно не пробиває лист паперу та шкіру людини, але через свою масу (4 атомні одиниці) та заряд (+2) альфа-частинки мають найбільшу іонізуючу здатність, вони руйнують усе на своєму шляху. Альфа-активні радіонукліди є найбільш небезпечними для людини і тварин при потраплянні всередину.

2. Бета-випромінювання – це викид з ядра бета-частинки – електрона або позитрона. Це найбільш розповсюджений вид радіоактивного розпаду, особливо серед штучних радіонуклідів. Бета-частинки слабше взаємодіють із речовиною, через яку проходять, але рухаються далі. Обумовлено це малою масою, зарядом (-1) і розміром, при цьому шлях бета-частинки в речовині не є прямолінійним. Тому говорять про їхню проникаючу здатність. Через малі розміри, масу і заряд бета-частинки мають набагато меншу іонізуючу здатність, ніж альфа-частинки, але за умови потрапляння у середину бета-активні ізотопи набагато небезпечніші, ніж при зовнішньому опромінюванні.

3. Гамма-випромінювання – потік гамма-квантів (фотонів), що є електромагнітними частинками, порціями електромагнітного випромінювання. Це небезпечне «жорстке» випромінювання. Усі радіоактивні перетворення, за рідкісним винятком, супроводжуються виділенням надлишку енергії у вигляді гамма-випромінювань. «Місце народження» гамма-квантів – ядро атома.

У будь-якому випадку потрібно пам’ятати, що найбільш раціональним «захистом» від будь-якого випромінювання є якомога більша відстань від джерела випромінювання і якомога менший час перебування в зоні підвищення радіації.

Категорія: - | Додав: spcenter (15.06.2012)
Переглядів: 7116 | Рейтинг: 2.7/6
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz