Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 18.10.2018, 19:07

Головна» За 2010 рік » Інформаційний бюлетень №7: Обережно! Блискавка

Інформаційний бюлетень №7: Обережно! Блискавка
               Блискавкою, як правило, уражаються люди, що перебувають на відкритому місці під час грози. Вражаюча дія атмосферної електрики обумовлена, в першу чергу, високою напругою (до 10 000 000 В) і потужністю розряду. Крім одержання електротравми, потерпілий може бути відкинутий повітряною хвилею вибуховою хвилею і при цьому отримати тілесні ушкодження. Ураження блискавкою може також супроводжуватися тяжкими опіками до 4 ступеня (температура в місці так званого каналу блискавки може перевищувати 25 000 градусів С). Незважаючи на короткий час впливу блискавки, стан постраждалого, зазвичай, важкий, що обумовлено, в першу чергу, ураженням центральної і периферійної нервової систем. Ураження блискавкою явище не досить часте. Воно становить десятимільйонну долю ризику. Блискавки бувають кульові та лінійні.
Якщо кульова блискавка потрапила через кватирку у ваш будинок:
·        насамперед, через те, що траєкторія її польоту практично не передбачувана – блискавка і поводиться не передбачувано, як крапля води на розпеченої сковорідці. Не варто робити різких рухів і, тим більше, втікати: можна викликати повітряний потік, по якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами. Тому, потрібно спинитися, затамувати подих і не рухатись;
·        тримайтеся подалі від електроприладів та електрод ротів, не торкайтеся металевих предметів і постарайтеся залишити це атмосферно-електричне явище на самоті. Блискавка може залишити після себе дірку у дверях, а може лише запах озону; добре було б встигнути взяти у руки який-небудь предмет (не металевий) та виставити перед собою. Якщо блискавка "прилипне” до нього, обережно покладіть предмет на землю, потім постарайтеся повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря.
Що необхідно робити, коли злива (гроза) спіткала зненацька?
Найбільш небезпечно при цьому залишатись на відкритому просторі. Інциденти трапляються саме за таких умов. Необхідно знайти ділянки землі, що знаходяться найнижче на даній місцевості. Захистом можуть слугувати лінії електропередач, особливо високовольтні, на яких передбачене непогане громовідведення. Окрім того, вздовж лінії електропередач безпосередньо під приблизною зоною захисту території проводами, можна продовжувати рух.
Цілком безпечно можна перечекати зливу в автомобілі. Безпечними є також будівлі, в яких проведена електрика або встановлене заземлення.
Не можна ховатися від дощу під високі дерева (особливо одинокі). Найбільш небезпечні з них: бук, дуб, тополя, сосна. Рідко блискавка вдаряє в березу і клен, майже ніколи не вдаряє у кущі, а також низькі дерева.
Не можна бігти, а якщо ви їдете в автомобілі, то необхідно стати, і з салону автомобіля не виходити. Як правило, в стоячий автомобіль і поїзд блискавка не вдаряє.

Якщо ви у човні, необхідно негайно гребти до берега (на воді, у човні ви – найвищий предмет).  
У горах необхідно не виходити на високі місця, виступи. Небезпечно перебувати поряд з металевими предметами.
Не бажано купатися під час грози, краще будьте на березі у наметі.
У приміщенні не рекомендується ховатися на горищі тощо. Якщо у вашого радіо чи телевізора на даху є індивідуальна антена, то під час дощу її необхідно відключити від приладів. Не стійте під час грози біля відкритого вікна. Нехтувати всіма цими правилами дуже небезпечно.
На відкритому просторі краще присісти у суху яму, траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею.
В містах, при значній забудові багатоповерхівками, випадки ураження людей блискавкою є поодинокими (основна кількість розрядів вдаряє саме у висотні споруди).
Якщо людина уражена блискавкою:
Симптоми. При ураженні блискавкою потерпілий непритомніє, що може продовжуватися від кількох  хвилин до кількох діб і супроводжуватися клінічними судомами. Після повернення до тями хворі збуджені, неспокійні, дезорієнтовані, кричать від болю в кінцівках і в місцях опіків, марять. Можуть розвиватися галюцинації, оніміння кінцівок, інші порушення. Часто хворі скаржаться на сильний головний біль, біль і різь в очах, порушення зору до повної сліпоти (відшарування сітківки), шум у вухах. Нерідко виявляються опіки повік і очного яблука, помутніння рогівки і кришталика. На шкірних покривах іноді чітко видні своєрідні деревоподібні знаки (знаки блискавки) багряно-бурого кольору по ходу судин. В окремих випадках можуть з’явитися порушення слуху, загрудний біль, кровохаркання, набряк легенів. Неврологічні розлади (оніміння, паралічі, гіперестезія й ін.) можуть зберігатися тривалий час і вимагають посиленого лікування.
Невідкладна допомога.  На жаль, дотепер має деяке поширення думка, що ураженого блискавкою треба закопати на деякий час у землю. Ні до чого, крім втрати часу і забруднення опіків, це не призводить. У той же час від своєчасності і правильності реанімаційних заходів, які повинні початися якнайшвидше, залежить життя потерпілого.
Якщо в потерпілого зупинилося серце, необхідно негайно розпочати непрямий масаж серця і штучне дихання з рота в рот чи з рота в ніс.
Це необхідно також у тому випадку, якщо серцева діяльність збережена, але розвинулися важки порушення дихання. Якщо серцева діяльність не відновлена, але в хворого в процесі масажу серця залишаються вузькі зіниці, відчувається пульс на великих судинах, присутні одиничні атональні вдихи, припиняти реанімаційні заходи не можна. Часто причиною порушення роботи серця є фібриляція шлуночків (скорочення м’язів, неадекватні нормальному функціонуванню серця), тому треба продовжувати непрямий масаж серця, а також штучну вентиляцію легень і зробити електричну дефібриляцію.
Госпіталізація. Транспортувати постраждалого необхідно на ношах, краще в положенні на боці через небезпеку виникнення блювоти, у відділення реанімації багатопрофільної лікарні, де є хірург, невропатолог, терапевт, офтальмолог, отоларинголог.
Категорія: Інформаційні бюлетні | Додав: mishka080 (28.01.2011)
Переглядів: 2166 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2018 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz