Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 20.11.2019, 12:31

Головна» Публікації » Діти біля екрану. Які мультфільми показувати?

Діти біля екрану. Які мультфільми показувати?

За останні кілька років потік інформації зріс настільки, що ми перестали встигати стежити за всім, що дивляться наші діти по телевізору. Величезна кількість нових мультфільмів не позволяє оцінити, які з них навчають відрізняти добро від зла, які – цінувати справжню дружбу, а які краще взагалі не показувати. Чи потрібно дивитися всі мультики разом з дитиною? Що робити, якщо дітям подобаються негативні герої?

            Навіщо дитині мультфільми?

 Багато хто вважає, що перегляд мультфільмів – це просто розвага для дитини, яка не несе особливого змістовного навантаження. Насправді це не так. Мультфільми, наряду з книгами і розповідями батьків, впливають на інтелектуальний і емоційний розвиток дитини. Діти в перші роки життя пізнають навколишній світ і вбирають інформацію з будь-яких джерел: вони запам'ятовують те, про що розповідають їм мама з татом, родичі, інші діти в дитячому садку. Точно так же вони черпають інформацію з книг і телевізійних програм. Навіть якщо вам здається, що дитина захоплена своїми справами і не звертає уваги на бойовик, який дивиться по телевізору тато, насправді її мозок в цей час все одно обробляє інформацію, що надходить з екрану. І ця інформація або повністю, або частково відкладеться у неї в голові. Саме тому так важливо ретельно стежити за тим, що саме дивиться ваша дитина.

Спостерігаючи за героями мультфільмів, дитина співставляє їх поведінку зі своєю власною, з поведінкою своїх родичів, друзів, знайомих. Позитивні і негативні герої, ситуації, в які вони потрапляють і мораль самого мультфільму формують у неї уявлення про взаємини між людьми. Дитина через мультфільми вчиться відрізняти добро від зла, хороші вчинки від поганих. У неї формується поняття про те, що таке дружба, любов, повага, взаємодопомога, підтримка.

На жаль, сюжети сучасних мультфільмів не завжди осмислені, і часом замість користі такі мультфільми навпаки наносять дітям шкоду, формуючи у них неправильну картину світу, тому важливе завдання батьків – правильно вибирати дитячий «контент».

            Чому діти дивляться одні й ті ж мультфільми?

Батьки дивуються, чому їхня дитина може в десятий раз поспіль дивитися один і той же мультик і при цьому спостерігати за пригодами героїв з таким же інтересом, як і при першому перегляді. Насправді таке найчастіше відбувається, коли вона самостійно намагається розібратися з якоюсь проблемою: наприклад, вона чогось сильно боїться і за допомогою повторення сюжету, в якому головний герой бореться зі своїм страхом, намагається пересилити свій власний. Або ж малюк намагається зрозуміти, як потрібно поступати з тим, хто вчинив погано, як розпізнати брехню, чому важливо цінувати чиюсь довіру.

 Для того, щоб розібратися в тому, чому дитина постійно просить включити їй один і той же мультфільм, поговоріть з нею про даний вибір, обговоріть сюжет, запитаєте, що саме їй так подобається в цьому мультику.

            Чи потрібно дивитися мультфільми разом з дитиною?

Безумовно, дивитися разом з дитиною мультфільми при наявності вільного часу не тільки можна, але й дуже корисно. По-перше, ви зможете контролювати те, що вона дивиться і будете застраховані від того, що малюк самостійно переключить канал і подивиться щось невідповідне його віку або змісту. А по-друге, діти під час перегляду часто не розуміють якісь моменти, їм потрібні роз’яснення, чому герой вчинив так чи чому він пішов туди. До того ж, малюкам завжди цікава реакція батьків на те, що відбувається на екрані. Дивіться мультфільми разом з дитиною, пояснюйте їй, що відбувається на екрані, і, звичайно ж, після перегляду обов'язково обговоріть сюжет і поведінку героїв. Просіть дитину розповісти, який герой їй сподобався найбільше і чому. Запитайте, як би вона сама вчинила у такій же ситуації? Так ви станете ближчим до своєї дитині і краще зрозумієте, що вона відчуває.

            Які мультфільми показувати дітям?

Сьогодні асортимент мультфільмів надзвичайно широкий: їх можна дивитися по телевізору, на комп'ютері, в режимі онлайн або на дисках. Батьки ставлять перед собою запитання: як серед такої величезної кількості вибрати дійсно хороші?

Насправді, найлегший спосіб правильно вибрати мультфільм – це переглянути його самому або подивитися трейлер для того, щоб зрозуміти його сюжет; почитати відгуки про нього в Інтернеті.

 Багато батьків вважають за краще показувати крихітці добрі радянські мультики. І це правильно, тому що ці мультики демонструють правильну картину навколишнього світу, де добро перемагає зло. Практично у всіх «радянських» мультфільмах злий персонаж показують у гумористичній формі, коли він дуже швидко розуміє, що краще бути добрим, ніж злим. Такі мультики дуже добре підходять діткам, які мають проблеми у спілкуванні з однолітками.

  Підходящими для дітей вважаються повчальні, ознайомлюючі і, в деяких випадках, розважальні мультфільми.

            Повчальні мультфільми

 Вони допомагають дитині осмислити якусь ситуацію, поглянувши на неї зі сторони і зробити з цього власні висновки. Наприклад, мультфільм «Гуси-лебеді» вчить не тікати від мами, «Мийдодир» – стежити за особистою гігієною, «Лунтик» і «Подорож Нільса з дикими гусьми» – цінувати дружбу, «Снігова королева» - допомагати близькій людині, яка потрапила в біду. Такі мультфільми корисно дивитися дітям з трьох років.

            Ознайомлювальні мультфільми

 Друга категорія відповідних для дітей мультфільмів – ознайомлювальні. Це мультфільми, які розповідають про щось невідоме, наприклад, про природні явища, життя тварин, історії, міфи. Також існують мультфільми, які в ігровій та веселій формі навчають дітей правилам дорожнього руху, етикету, рідній та іноземній мовам. Такі мультики рекомендується показувати дітям з п'яти років і старше.

            Розважальні мультфільми

Ця категорія мультфільмів не ставить перед собою мету навчити дитину чогось, вони створені для розваги. Як правило, такі мультфільми мають фантастичний сюжет, містять безліч комічних ситуацій, веселих жартів і запальну музику. Найчастіше розважальні мультфільми складаються з декількох серій. Це більшість сучасних мультсеріалів.

 Не рекомендується показувати такі мультфільми дітям дуже часто, краще робити акцент саме на повчальних і ознайомлювальних мультиках, а розважальні включати в лише в окремих ситуаціях. 

Діти дуже полюбляють західні мультфільми, але в багатьох з них ми можемо спостерігати сцени агресії. Багаторазове повторення сцен садизму, коли герой мультфільму заподіює комусь біль, сприяє виробленню відповідних моделей поведінки. Окрім того, агресія в мультфільмах супроводжується яскравими картинками. Герої красиво одягнені, знаходяться в гарному приміщенні або ж просто малюється яскрава сцена, яка супроводжується вбивством, бійкою та іншими агресивними моделями поведінки – це робиться для того щоб мультфільм притягував. Оскільки, якщо на основі вже наявних уявлень про красу вливати картинки садизму, то цим самим розмивають вже сформовані уявлення. Таким чином, формується естетичне сприйняття, нова культура людини. І саме ці мультфільми дітям вже хочеться дивитися, і вони вже ними сприймаються як норма. Діти до них тягнуться, не розуміючи, чому дорослі з традиційними уявленнями про красу та норму забороняють їх їм показувати.

Часто персонажі західних мультфільмів потворні і зовні огидні, вони є нетиповими для нашої культури. Для чого це потрібно? Справа в тому, що дитина ідентифікує себе не тільки з поведінкою персонажа. Механізми імітації у дітей рефлекторні і такі тонкі, що дозволяють вловлювати найменші емоційні зміни, дрібні мімічні гримаси. Чудовиська злісні, тупі, божевільні. Діти співвідносять свої відчуття з виразом їхніх облич і починають вести себе відповідним чином: неможливо перейняти злісну міміку і залишатися в душі добрягою, перейняти безглуздий оскал і прагнути «гризти граніт науки».

 При виборі мультфільмів для малюка необхідно підходити набагато обережніше, ніж при виборі книг, так як зорові образи роблять дуже сильний вплив на психіку дитини. Батьки повинні самі вирішити, які мультики стануть корисними для їхньої дитини. Головне, щоб у вирішенні питань «скільки», «коли» і «які мультики» був присутній здоровий глузд і дотримання мінімальних рекомендацій психологів і фахівців.

Соціальний педагог

Ірина Олекса

(за матеріалами Інтернет-ресурсів)

Категорія: Діти | Додав: spcenter (18.10.2016)
Переглядів: 575 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz