Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 14.08.2020, 13:18

Головна» Публікації » Депресивні прояви у підлітковому віці

Депресивні прояви у підлітковому віці

Депресія стала настільки поширеним явищем, що один психіатр навіть описав її як «абсолютно нормальну» реакцію, за умови, звичайно, що вона «не заважає нашим щоденним справам». Але навіть якщо ця реакція може здатися відносно «нормальною», то те, що відчувають і як поводять себе більшість людей, не може вважатися станом здоров’я.

Сучасне поняття депресії схоже з давнім поняттям меланхолія. Поняття меланхолії бере початок від «чорної жовчі» одного з «чотирьох настроїв», описаних Гіппократом. Ще у стародавньому Єгипті були згадки про депресію,як хворобу,що породжують демони. ВООЗ уперше було проведено глобальне дослідження депресії у сучасному світі. Депресія - це афективний стан,що характеризується негативним емоційним фоном,змінами мотиваційної сфери, уваги, пам’яті, мислення  і загальною пасивністю поведінки. До основних ознак депресивного стану можна віднести наступні:

  • понижена здатність до зосередження і уваги

  • понижена самооцінка і почуття невпевненості в собі

  • ідеї винуватості і знищенняпохмуре і песимістичне бачення майбутнього

  • ідеї або дії направлені на самознищення або суїцид

  • порушений сон

  • знижений апетит.

Депресивний стан включає дві складові:

1) особисте переживання негативних подій;

2) симптоми його вираження в поведінці, міміці, жестах, певних зрушеннях у внутрішньому середовищі організму.

Людина в стані депресії може плакати, навіть тоді коли здавалося б немає очевидного приводу,або навпаки втрачає здатність плакати при достовірно важких подіях.

Вчені вважають, що вірогідність виникнення у підлітків депресії підвищують наступні чинники:

-Негативний образ тіла (на думку багатьох фахівців, може призводити до депресії і розладів харчової поведінки).

-Збільшена здатність до критичного осмислення особою свого майбутнього (може підвищувати ризик розвитку депресії, коли підлітки фіксуються на можливих негативних результатах).

-Проблеми в сім’ї або проблеми психічного здоров'я батьків (можуть викликати стресові реакції і призводити до депресії і поведінкових розладів).

-Розлучення і економічні ускладнення в сім'ї (викликають стрес і депресію).

-Низька популярність серед однолітків (стійко зв'язується з депресією в підлітковому віці і служить одним з найнадійніших провісників депресії у дорослих).

-Низька шкільна успішність (веде до розвитку депресії і порушень поведінки у хлопчиків, але не позначається так негативно на дівчатках).

Депресія у дітей і підлітків розпізнається іноді важко. Це обумовлено,        по-перше тим, що депресивна симптоматика нашаровується на психологічні особливості віку і, по-друге, нерідко має масковані форми прояву. Перехід від дитинства до дорослості зазвичай підрозділяють на декілька етапів залежно від змін, що відбуваються в житті людини.

Психологи припускають, що усі підлітки проходять період депресії, тому що вони переживають конфлікти всередині себе, і в стосунках з оточенням, і це є нормальною  стадією розвитку.

Симптоми депресивних дітей і підлітків в значно більшому ступені, ніж у дорослих, залежить від віку і стадії розвитку, статі, сімейного оточення, та когнітивних властивостей. У підлітковому періоді виразніше проявляється відсутність гармонії між своїми бажаннями та обов’язками, іронування.

Дослідники  дійшли висновків що, незважаючи на невеликі відмінності в стадіях розвитку депресивних станів у дорослих і підлітків, симптоми залишаються тими ж. До цих відмінностей відносяться скарги підлітків на підвищену сонливість,тимчасове безсоння і булімію.

У підлітків проявляється більш нестійке протікання депресії, причинами такого є серйозні міжособистісні проблеми. Також вони більше схильні до суїцидальних спроб під час депресії ніж дорослі.

Підлітки нерідко спонтанно скаржаться спонтанно на смуток, почуття нудьги, небажання нічого робити. Зниження активності вони прямо зв’язують з пониженням настрою, при цьому до поганого настрою вони відносять «ніякий настрій». Якщо до виникнення депресії підлітки добре встигали в школі, то вони нерідко відмічають зв'язок між утрудненням в осмисленні матеріалу і пониженням настрою, особливо коли є обмеження в часі.

Сон, як правило, порушений , ранкові підйоми ускладнені, відвідування занять в школі також знижується. Підлітки переживаючи депресію часто і швидко втомлюються, особливо в другій половині дня, вони часто потребують пообіднього відпочинку.

На основі проведеного дослідження депресивних станів у підлітків віком   15-16 років було виявлено рівень депресивності та основні ситуації, які найбільше хвилюють підлітків, і  при несприятливих умовах можуть привести до виникнення депресії. У дослідженні прийняло участь 36 чоловік, учнів Славутицького ліцею, серед них 28-дівчата, 8-хлопці. Таким чином було встановлено, що 81% учнів перебувають у стані без депресії, і лише у 19% спостерігається легка депресія, ситуативного або невротичного походження. Це цілком закономірно, адже дослідження проводилося серед здорових учнів. Основними причинами, що спричинили появу легкої депресії у 19% учнів за даними анкети є: труднощі у спілкуванні з однолітками,занижена самооцінка, проблеми в сім’ї (розлучення, смерть одного з батьків) та низька популярність серед ровесників. Також виявлено основні найпоширеніші негативні думки, які можуть спровокувати виникнення депресивного стану у підлітків, які є наступні:

1)критичне почуття стосовно себе й відчуття марності (даремності), наприклад: "Навіщо комусь про мене турбуватися?"(38% учнів)

3) очікування негативних подій у майбутньому, наприклад: "Не буде нічого хорошого. Я ніколи не зможу ладити з людьми"; (35%)

3)незмінно негативні інтерпретації подій ("перетворення мух у слонів"), наприклад: "Раз те-те й те-те не вдалося, все пропало"(19%).

Депресивні стани дуже часто виникають у підлітків, це спричинено особливістю віку, а також численними зовнішніми факторами, такими як, проблеми в сім’ї, проблеми ролевого переходу, складності у стосунках з друзями, вчителями, проблеми в інтимно-особистісному спілкуванні.

Ірина Безнощенко,

психолог 

Категорія: Дорослі | Додав: spcenter (29.09.2014)
Переглядів: 2235 | Рейтинг: 5.0/3
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Усі смайли
Код *:
Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz
Використовуються технології uCoz