Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 20.11.2019, 12:49

Головна» Публікації » Синдром «Плюшкіна»

Синдром «Плюшкіна»

«Колекція» непотрібних речей

 Чи багато старих речей займають у вашій квартирі чи будинку корисну площу?

 Їх можна зустріти скрізь: від кухні до балкону, починаючи з купи старого взуття в пакетах, закінчуючи тріснутими пластиковими стаканчиками з-під сметани… Застаріла техніка, стопки журналів і газет з незапам’ятних часів, майже новий одяг, який давним-давно вийшов з моди і в нього вже не влізти, сковорідка з відламаною ручкою, тупі ножиці, рулони шпалер, які залишились від минулого ремонту, перегоріла новорічна гірлянда, чашки з відбитими вушками, баночки  з засохлою гуашшю – це тільки те, що кидається у вічі при загальному огляді. А якщо до справи підійти більш серйозно, то можна витягнути з поличок, шкатулочок, коробочок і забитих антресолей стільки «добра», що виносити його прийшлось би цілим гуртом.

Якщо в даному переліку є і ваші речі, то у вас є шанс раз і назавжди позбавитись їх і зробити житло більш просторим і привабливим.  

         Патологічне накопичування

 На те, як ми відносимось до старих і непотрібних речей, впливає ряд факторів. Серед них  може бути темперамент, виховання, світогляд тощо. Накопичування може бути наслідком невиправданих стверджень, наприклад: «Це мені коли-небудь може знадобитись». Але в окремих випадках воно являється наслідком психічного захворювання – патологічного накопичування (силогоманія). Це вид нав’язливої поведінки, яка проявляється в накопиченні непотрібних речей до такої кількості, що вони навіть заважають вільно переміщуватись в приміщенні.  Силогоманія потребує лікування у спеціалістів. Невільно можна пригадати персонаж Гоголя із роману «Мертві душі». «Чего только не было во дворе этого помещика: бочки, пересеки, ушата, лагуны, жбаны с рыльцами и без рылец, побратимы, лукошки… Заглянул бы кто к нему на рабочий двор, где накоплено было на запас всякого дерева и посуды, никогда не употреблявшейся». Цього поміщика звали Плюшкін. Отож і людей, які схильні до накопичування в народі називають «Плюшкіни»

      Наскільки ми «Плюшкіни»?

Існує декілька ознак, які допоможуть нам розібратися в тому, наскільки ми схильні до «плюшкоманії»:

 1. Вам складно розпрощатися зі старими речами, а вони і місце займають, і не використовуються. Ви можете думати, що деякі речі ще знадобляться, але якщо гарно подумати, то шанси, що колись це трапиться, рівні один до мільйона.
 2. Ви занадто бережливо відноситесь до різних дрібничок.
 3. Ви не колекціонер, але у вас спостерігається інтерес до непотрібних і старих речей, який розповсюджується також на речі із квартир знайомих, знайдених на вулиці, на сміттєзвалищі тощо.
 4. Проходячи мимо контейнера зі сміттям, ви з цікавістю вдивляєтесь у велику купу викинутих старих речей, яку залишили там сусіди, які переїхали на іншу квартиру.
 5. Вам здається, що більшість предметів унікальні і, з вашої точки зору, мають певну цінність.
 6. У вас труднощі з наведенням порядку і викиданням непотрібних предметів: старі речі ви звалюєте кудись в купу без розбору і сортування, щоб колись їх перебрати.

     Залізні аргументи всіх «Плюшкіних»

 Мотивація до накопичення непотрібних речей може бути надто банальна і виражається наступними думками:

 1. Знамените «А якщо це знадобиться!» - це одна з найулюбленіших фраз всіх «Плюшкіних». Більш того, це життєве кредо проявляється не тільки по відношенню до старих речей, але й до нових. Наприклад: «куплю ще один набір виделок, а якщо знадобиться!».
 2. «Я обов’язково це викину, але потім». Лінь та неорганізованість теж можуть послужити причиною накопичування. Це особливо стосується дуже зайнятих людей. У них просто не вистачає часу на сортування паперу, листів, візиток, застарілих заміток і т.д. Їм ніколи займатися прибиранням, тому і виникають гори різного мотлоху.
 3. «Цю вазочку я виграла на шкільній вікторині в честь восьмого березня». Це все приємні спогади. Немає нічого поганого в тому, що деякі предмети пов’язані з нашими приємними згадками. Але це іноді може доходити до крайностей. Одна справа зберігати в коробочці декілька листів від коханих, а зовсім інша – зберігати купу непотрібних речей, які подарували вам люди, з якими вас уже давно нічого не пов’язує. Всі «Плюшкіни»  відчувають значну втрату, якщо втрачають річ, що емоційно пов’язувала їх із сердечними справами.
 4. «Я не накопичую, я колекціоную» - це типовий аргумент «Плюшкіних» для виправдання своєї схильності до накопичування. Колекціонери чітко систематизують і розміщують у спеціальне місце предмети свого інтересу. Вони не збирають все підряд. Як правило, ці предмети в чомусь унікальні і відносяться до конкретного виду (марки, монети, картини тощо), тому і представляють відносну цінність. На відміну від них «Плюшкіни» не притримуються подібних принципів.

         Особливості темпераментів

 Холерик, наприклад, може зберігати фотографії і різноманітні дрібнички в пам'ять про якісь бурні епізоди свого життя, але як тільки ці згадки втратять для нього емоційну цінність, втратять свою цінність і предмети. Сангвініки схожі в цьому на холериків. Вони зберігають тільки ті предмети, якими вони дорожать. Меланхоліки та флегматики відносяться до предметів милого з великою любов’ю. Вони знайдуть масу причин, щоб нічого не викидати. Адже всі ці предмети допомагають їм заглянути в минуле, повністю поринути у світ спогадів. Тому вони схильні більше всього до накопичування непотрібних і безкорисних речей.

Контраргументи в допомогу «Плюшкіним»

 Існує ряд надто серйозних причин, які повинні переконати нас не заохочувати себе в накопичуванні непотрібних речей.

 1. Непотрібні речі захламлюють жилий простір, якого так не вистачає для корисних і актуальних речей.
 2. Чим більше безкорисних речей в нашому будинку, тим більше накопичення пилу.
 3. Зберігаючи старі предмети, ми не даємо можливості придбати нові.
 4. Накопичені речі не дають можливості зробити швидке і повноцінне прибирання.
 5. Навіть невелика захламленість викликає відчуття сорому перед гостями, а це породжує намагання обмежувати соціальні контакти.

         Як перемогти в собі «Плюшкіна»?

Боротися з «Плюшкіними» потрібно з розумом. Треба постаратися підкорити свої відчуття здоровому глузду. Нехай філософією вашого життя стане свобода від прив’язаності до старих речей.

 1. Поставте перед собою мету повністю позбавитись усіх непотрібних речей у вашому будинку. Виберіть для цього спеціальний день, коли ніхто вас не буде відволікати. Тільки уявіть, скільки вільного місця у вас з’явиться. Начніть з того, що в першу чергу необхідно викинути: із зайвих банок, коробок, пакетів, журналів, газет, а потім переходьте до того, що потребує сортування. Витрушуйте всі речі зі шаф, антресолей, і підсобної кімнати. Переміряйте одяг і взуття. Все, що вам життєво необхідно, відкладайте в бік. Те, що ви вже не готові одягнути –  складайте в окремі пакети для того, щоб викинути і не думайте, що вам це знадобиться. Якщо річ не із дешевих, віддайте її кому-небудь, наприклад, малозабезпеченим сім’ям чи відвезіть їх в інтернат. Життя показує, що люди, які не схильні зберігати старі речі, ніколи не бідніють від цього. Чим більше вони віддають чи викидають, тим більше у них з’являється нового. Такі люди не втрачають, а оновлюють своє майно. У європейців є правило: якщо річ пролежала без необхідності два роки, сміливо з нею прощайтеся.
 2. Намагайтеся одразу викидати ті речі, які стають безкорисними. Не допускайте собі думки: «В господарстві знадобиться!», якщо ви не знаєте як саме.
 3. Старайтеся контролювати свої покупки. Не спішіть і обдумуйте своє рішення купити цю річ чи ні. При покупці задайте собі декілька простих питань:
  • Чи можу я обійтися без цієї речі?
  • Чи є у мене вже подібна річ?
  • Якщо так, то чим вона гірша від нової?
  • Як часто я цим буду користуватися?
  • Де я буду її зберігати?
 4. Тим, хто схильний купувати непотрібні речі, було б добре перенести покупку хоча б на наступний день. Це допомагає обдумати свої бажання і плани, проявити розсудливість.

 

Ірина Олекса,

соціальний педагог

Соціально-психологічного центру м. Славутич

(за матеріалами Інтернет-сайтів)

Категорія: Дорослі | Додав: spcenter (09.10.2015)
Переглядів: 488 | Рейтинг: 5.0/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz