Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 14.08.2020, 13:49

Головна» Публікації » Виховання дітей у прийомних сім’ях

Виховання дітей у прийомних сім’ях

За останні роки в нашій країні зросла кількість дітей-сиріт і дітей, що в силу різних причин залишилися без батьківської опіки. Однак, в той же час збільшуються можливості щодо опіки над такими дітьми. На рівні з традиційними формами опіки (опіка та піклування, усиновлення (удочеріння), влаштування в інтернатні заклади різного типу) все більшого значення набувають інноваційні варіанти влаштування дітей, позбавлених.

батьківського піклування, такі, як прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

Сім’я є головним осередком для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного та соціального розвитку особистості. Проте, за останні роки помітною є тенденція нехтування батьками своїх обов’язків. І, як наслідок, діти залишаються сиротами при живих батьках.

Зі створенням прийомних сімей діти, що залишилися без батьківської опіки, отримують можливість забезпечення свого права на проживання в родинному оточенні.

Одним із важливих завдань, які повинні реалізувати прийомні батьки, постає питання виховання біологічно нерідної дитини. У кожній прийомній сім’ї складається своя, індивідуальна виховна система, яка формується емпіричним шляхом, постійно випробовується досвідом, містить багато педагогічних«знахідок», засобів і методів впливу на дитину.

При вихованні прийомних дітей батьки часто стикаються з цілим рядом проблем і потребують кваліфікованої допомоги спеціалістів (соціального педагога, психолога та ін.) для діагностики і корекції не лише індивідуальних особливостей дітей, але і внутрісімейних стосунків, функціонування прийомної сім’ї в цілому.

Перша проблема у вихованні прийомної дитини –це питання комунікації. Із появою нового члена сім’ї відбуваються зміни вже існуючих родинних стосунків.

Другою проблемою виступають ревнощі між дітьми (біологічними і прийомними) стосовно дорослих. Перед батьками постає нелегке завдання, як вірно налагодити сімейний побут, щоб діти зрозуміли, що всі вони одне

ціле, що їх однаково люблять і ставлять рівні вимоги до навчання, поведінки, відповідальності і т.п. Толерантні стосунки – важливий момент профілактики ревнощів.

У вихованні дітей дуже важливий приклад батьків. Діти часто копіюють спосіб життя батьків: звички, манеру розмовляти, ставлення до протилежної статі та ін. Однак, потрапляючи в прийомну сім’ю, діти не завжди володіють певними навичками. Більш того, навпаки, вони можуть

мати погану спадковість, що може впливати на стосунки в родині, на розуміння, на процес виховання. І це є третьою проблемою.

Проблема номер чотири: нерозуміння прийомними дітьми меж інших дітей. Перебуваючи в державних закладах, вони мали все спільне: іграшки, книги, солодощі. І це була норма. В сім’ї такі діти не завжди розуміють, що кожен, на рівні із спільним, володіє особистим, яке без дозволу чіпати забороняється. Батьки повинні запастися терпінням і тактом (замість покарання), щоб роз’яснити і показати важливість особистого простору, особистих речей.

П’ятою проблемою виступає непорозуміння з оточуючими, зокрема педагогічно-учнівським колективом. Адже вплив на виховання соціуму перебільшити дуже важко. І за умови, що класний керівник (соціальний

педагог або психолог) не поставиться до дитини з розумінням, не буде готовим до відповідальності за створення дружнього клімату в класі, то дуже швидко може трапитися, що учні та інші вчителі не сприймуть «новачка». Дитина може замкнутися, що негативно впливатиме на виховний процес, на стосунки в сім’ї. 

Досить важливо не залишити дитину наодинці зі своїми

переживаннями та негараздами. Перед батьками, з перших хвилин життя дитини в нових умовах, стоїть завдання налагодити толерантні, доброзичливі взаємовідносини з нею. Це виступає шостою проблемою у питаннях виховання.

Під час виховання специфічною є проблема покарання-похвали. З одного боку, будь-яка дитина має право на помилку, на провину, з іншого боку, покарання є одним з звичних атрибутів виховної роботи. Прийомним

батькам необхідно завчасно продумати систему дій щодо покарання за провину та похвалу за досягнення, оскільки вони свідомо взяли дитину в сім’ю. Талант батьків полягає в тому, що вони поступово формують у себе широкий арсенал засобів заохочення і покарання, виробляючи позитивну установку на стосунки з вихованцем.

Звичайно, можна уникнути деяких проблем під час виховного процесу, обравши вдалі умови співпраці батьків з прийомною дитиною.

Основною умовою сімейного життя, за яким реалізуються виховні функції,є сфери батьківського піклування, обов’язку та любові. Відсутність

змістовної життєдіяльності на цих поприщах позбавляє сім’ю можливості ефективно впливати на дитину. Вияв активності в одній із цих сфер за рахунок інших викривлює виховний процес, позбавляє його повноти,

цілісності, багатогранності.

Важливою умовою виховання нерідних дітей є вміння прийомних батьків зберегти традиційні родинні зв’язки, родинні стосунки, взаємну прихильність і емоційну близькість нерідної дитини. Дана майстерність здатна компенсувати втрату батьків, сприяти соціальній адаптації особистості в нових умовах, зокрема в прийомній сім’ї. Якщо батьки не досягають позитивного результату, у родині з’являться неадекватні методи виховання, що зашкодять як самій дитині, так і її вихователям.

Виховання дітей в прийомній сім’ї вимагає особливої відповідальності та знань дорослих. У прийомних батьків,як правило, складається своє уявлення про те, якою має бути дитина. Звичайно,спочатку, через певні причини, прийомна дитина відрізнятиметься від рідних дітей. Однак, виховуючи її, як власну, відповідально, цілеспрямовано, сердечно, дорослі сформують повноцінну і щасливу особу, яка залишиться вдячною батькам  за це.

 

Алла Боровик

соціальний педагог

 Соціально-психологічного Центру

 (за матеріалами видання «Психолого-

педагогічні проблеми сільської школи»).

Категорія: Дорослі | Додав: spcenter (02.02.2015)
Переглядів: 1707 | Рейтинг: 5.0/7
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Усі смайли
Код *:
Соцiально-психологiчний центр © 2020 Використовуються технології uCoz
Використовуються технології uCoz