Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 17.02.2019, 04:37

Головна» За 2012 рік » №2

№2

Холод не тітка

          Щоб проілюструвати масштаби можливих наслідків дії холоду та інші неприємності, що можуть трапитися з непідготовленою людиною під час роботи чи навіть відпочинку на відкритому повітрі, зробимо невеличкий екскурс в історію питання. Найчастіше від низької температури люди потерпали під час війн.

          Досить трагічною виявилася доля французької армії Наполеона під час походу на столицю нашого північно-східного сусіда, місто Москву. Точніше, під час відступу звідти. У своїх мемуарах головний хірург армії Ларрей писав, що в дні з 6 по 10 грудня 1812 року не було привалу, після якого не залишалося б великої кількості замерзлих людей. Так, наприклад, 12-а дивізія при виході з Вільно (сучасний Вільнюс) на шляху до Франції мала 12 000 солдатів і офіцерів. На батьківщину повернулося лише 360 чоловік. Один з наближених до Наполеона – Коленкор – згадував про відступ, свідком якого він був: «…на кожному кроці можна було зустріти обморожених людей, котрі зупинялися та падали від безсилля та втрати свідомості. Як тільки ці нещасні засинали, вони були неминуче приречені на смерть. Спроби боротися зі сном лише на деякий час продовжували агонію, але не рятували їх, бо викликаній морозом сонливості неможливо протидіяти: засинаєш проти волі, а заснути – це, значить, померти». 

Зі 300 000 солдатів російського експедиційного корпусу в Болгарії під час російсько-турецької війни 1877-1878 років обморожень зазнали 5 403 бійці. Відомий хірург М.І. Пирогов писав, що найбільше від морозів потерпіло на Шипці, багато з них загинуло. Про жахливі наслідки відморожень та втрат через це військових під час Першої та Другої світових воєн написано чимало досліджень. Проти сьогодні непоінформований громадянин може безапеляційно заявити, що фатальні наслідки морозу не загрожують сучасній людині і всі трагедії, спровоковані відмороженням, – у минулому.  Та й в решті-решт клімат України м’який, порівняно з північними країнами.

            Але загрозу низької температури ігнорувати не можна. За статистикою, від обморожень в Україні постраждали сотні громадян.

            Треба сказати, що холод не завжди неприємний. Навпаки, здорова, розумно вдягнена людина відчуває на морозі бадьорість та прилив сил. Такий стан може тривати досить довго. Але якщо перебування на холоді не тільки тривале, але й вимушене (наприклад під час туристичного походу або за якоїсь надзвичайної ситуації), відчуття холоду стає неприємним спочатку на відкритих, а потім і на закритих одягом ділянках тіла. Поколювання, а потім різкій біль через деякій час змінюються онімінням. Шкіра на місті обмороження спочатку червоніє, потім з’являється фіолетовий чи барвисто-мармуровий відтінок. Врешті-решт шкіра може набути мертвенно-блідого кольору. Заклякають пальці, рухливість їх зменшується, а то й зовсім втрачається.

            Чим довше людина перебуває в холоді, тим менше ії захищає одяг та взуття, тим сильніше знижується фізіологічний захист організму від негативної дії зовнішніх низьких температур. У найважчих випадках трапляється омертвіння окремих ділянок кінцівок, вух, носа. Важливо знати, що саме оніміння або втрата чутливості шкіри є характерною ознакою відмороження, що починається. Трапляється, що перехожому вказують на побіліле вухо чи ніс… На цій стадії людина може почуватися чудово, але шкіра вже почала втрачати чутливість.

 

 

            Під впливом холоду гальмується та затухає не тільки діяльність нервів шкіри, а й функції всієї нервової системи взагалі. Тоді постає загроза смерті від поступового охолодження всього тіла до рівня температури, несумісної з життям. У фатальних випадках втрачається свідомість, уповільнюється і потроху стихає дихання, рідше скорочується серце, уповільнюється і припиняється пульсація кровоносних судин. Смерть настає задовго до того, як задубіють тканини та рідини людського тіла. Ось чому слово «замерзання» не досить точно визначає стан і смерть людини при загальному охолодженні ії тіла.

            Розрізняють такі види відмороження:

            При температурі навколишнього середовища нижче 0ºС.

Найчастіше вражаються пальці, ніс, вуха, щоки. Ураження виникають тим швидше, чим нижча температура повітря та більше вологість шкіри.

            При температурі навколишнього середовища вище 0ºС.

Виникає внаслідок довготривалого (декілька діб) охолодження в умовах високої вологості, особливо в мокрому взутті. Найбільш вразливі частини тіла – ступні.

            Контактне відмороження від безпосереднього торкання шкіри або слизової оболонки до сильно охолодженого, зазвичай металевого, предмета.

            За глибиною ураження розрізняють відмороження чотирьох ступенів. Перший – коли пошкоджується поверхневий шар шкіри – епідерміс, четвертий – коли ушкоджується (некротизується) кістка.

            Замерзання може проявлятися в легкій, середній та важкій формах. У легких випадках люди стають мляві, хода в них хитка, невпевнена. На запитання відповідають не відразу. Мовлення та дихання уповільнені. Пульс – 48-54 удари за хвилину. Температура тіла значно знижена, в межах  32-34°С.

            При замерзанні середнього ступеня постраждалі не в змозі пересуватися самостійно, запаморочення. Обличчя стає схожим на маску, бо заклякають м’язи. Мова стає незрозумілою і мало усвідомленою. Пульс падає до 40-48 ударів, температура тіла – до 30-32°С. При важкій формі замерзання свідомість втрачається, зіниці розширені, пульс ледве відчутний, температура тіла – 27-29ºС.

            Слід одягатися так, щоб одяг і взуття відповідали погодним умовам. Треба пам’ятати, що одяг із синтетичної тканини добре захищає від вітру, проте при низької температурі його тепловіддача зростає, через що він програє одягу з вовни чи інших натуральних тканин. Це стосується і гумового взуття – теплопровідність гумового та шкіряного взуття при 0ºС майже однакова, проте при зниженні температури тепловіддача гуми зростає в десятки разів. Варто відмовитися від тугих поясів та одягу, що здавлюють тіло і кінцівки. Ніщо не повинно перешкоджати кровообігу.

            Добре – відмовитися від вживання на холоді алкогольних напоїв. У стані сп’яніння людина втрачає здатність відчувати та аналізувати переохолодження, не здатна контролювати свої дії.

            Загартування організму – щоденні водні процедури, фізичні вправи на відкритому повітрі – сприяє збільшенню опору організму низьким температурам. Суттєвим фактором є раціональне харчування. Людина, що добре попоїла і в раціоні якої є значна кількість жиру, значно легше переносить холод, ніж людина, котра харчується незадовільно. До речі, низька температура та переохолодження організму можуть викликати простудні захворювання або спровокувати такі серйозні недуги як запалення легень, ревматизм тощо.

            Обов’язково! У випадку відмороження окремих ділянок тіла потрібно негайно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої медичної допомоги.                    

                          

За матеріалами журналу МНС України

«Надзвичайна ситуація» 

Категорія: Інформаційні бюлетні | Додав: spcenter (23.02.2012)
Переглядів: 1090 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2019 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz