Інформація
Пам'ятка бійцю

Меню

Пошук

Вітаю Вас, Гость · RSS 18.10.2018, 19:07

Головна» За 2012 рік » №3

№3
 
Подолання страху і стресового стану,
коли ти сам на сам
 
Автономне існування в природі, серйозно впливає на людину. Але головне – багато що залежить від того, як людина сприймає цю ситуацію і наскільки вона підготовлена до зустрічі з нею, витривала і вміла.
 
Головне завдання людини в автономній ситуації – вижити. Під виживанням розуміють активні, розумні дії, спрямовані на збереження життя, здоров'я і працездатності в умовах автономного існування.
 
Становище людини, яка опинилась на одинці з природою, складне ще й тому, що найчастіше ситуація автономії вникає несподівано. До найтиповіших причин її появи відносяться: втрата орієнтування, відставання від групи, аварія транспортних засобів.
 
Будь-яка вимушена автономія відразу ставить перед людиною завдання, від вирішення яких залежить її безпека і порятунок:
 • подолання страху і можливого стресового стану;
 • надання допомоги і самодопомоги у випадку травми або поранення;
 • порятунок майна і запасів продовольства;
 • встановлення зв'язку або подача сигналів лиха;
 • побудова тимчасового укриття;
 • здобування води і їжі;
 • орієнтування в просторі та часі для визначення маршруту виходу до людей.
Перша реакція кожного, хто потрапив у небезпечну ситуацію, – страх.
 
Страх – це емоційна реакція на небезпеку, яка може супроводжуватися такими фізичними відчуттями як тремтіння, прискорене дихання, сильне серцебиття. Ці відчуття можуть бути настільки інтенсивними, що раптовий сильний страх може призвести до смерті.
 
Це природна реакція, і вона властива кожній нормальній людині. Саме страх за своє життя викликає бажання діяти задля власного порятунку. Якщо людина знає, як повинна діяти, страх загострює реакцію, активізує мислення. Але якщо вона не розуміє, що потрібно зробити, відчуває біль чи складність від втрати крові, тоді страх може призвести до стресу – надмірно сильної напруги, гальмуванню думок і дії. Чи можливо вийти з такого стану? Можна, при чому в залежності від підготовленості людини слід вибирати різні шляхи і способи із запропонованих нижче.
 
Психотерапія
 
Якщо людина знайома з методикою аутотренінгу, то вона зможе в лічені хвилини розслабитися, заспокоїтися, неупереджено проаналізувати ситуацію. Якщо ж ні, то думки про що-небудь інше допоможуть людині розслабитися і відволіктися.
 
Хороший ефект дають і дихальні вправи. Потрібно зробити кілька глибоких вдихів. Це називають диханням животом. Коли людина відчуває страх або стрес, її пульс прискорюється і вона починає дуже часто дихати. Змусити себе дихати правильно – означає переконати організм, що стрес проходить, не залежно від того, пройшов він чи ні. Як правильно дихати? Животом, відчуваючи, як він випинається при вдиху і спадає при видиху.
 
Аналіз ситуації і вироблення плану дій
 
Людина не може діяти успішно, якщо в неї немає чіткої цілі і плану щодо її досягнення. Іноді здається що професійні рятувальники, пілоти, військові в складних ситуаціях діють, не задумуючись. Але це не так: просто в них є готовий, найчастіше вже перевірений план, а то й кілька варіантів.
 
Спочатку людині може здатися, що вона нічого не знає і нічого не може. Але варто тільки розділити ситуацію і завдання на складові частини, як виявиться, що багато чого йому під силу.
 
Мобілізація свідомості і волі на активні дії
 
Найвірнішим способом для подолання страху і розгубленості є організація усвідомлених дій із забезпечення виживання. Для цього людині необхідно задати собі чітку установку діяти в можливій екстремальній ситуації.
 
Отже, підіб'ємо підсумки. Якщо зненацька виникла складна ситуація в польових умовах, то людині необхідно:
 • заспокоїтися й обміркувати ситуацію;
 • оцінити власний стан (загальне самопочуття, ступінь втоми, спрага, голод), якщо це необхідно, надати собі чи товаришу невідкладну допомогу;
 • оглянути наявне спорядження (аптечка, компас, одяг, продукти харчування), вжити заходів до його порятунку, якщо це необхідно;
 • визначити, чи безпечне місце перебування (відсутність можливості каменепадів, лавин, зсувів, затоплення, ураження блискавкою, наявність укриття, дров, води);
 • спланувати свої подальші дії і вирішити: чи готуватися до ночівлі, чи намітити маршрут виходу до населених пунктів;
 • почати діяти за планом;
 • спробувати подати сигнали лиха.
Категорія: Інформаційні бюлетні | Додав: spcenter (21.03.2012)
Переглядів: 1001 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Соцiально-психологiчний центр © 2018 Хостинг від uCoz
Хостинг від uCoz